the student government association is selling roses for valentines day to raise money for their trip to the state convention. The cost of each rose is $2.50 and the florist charges a delivery fee of $50. The class plans to sell the roses for $7.00 each.

Respuesta :

Is that a question? and are there any answers to go with it if so?

the questions are A; Define the variable B; Write a cost function C; Write a revenue function D; Write a profit function