A 21 oz bottle of dish soap sells for $8.47. A 25 oz bottle of dish soap sells for $9.78.(round all answers to four decimal places)The unit price of the 21 oz bottle is $ per ozThe unit price of the 25 oz bottle is $ per ozWhich of the two is a better deal?

Respuesta :

To find the unit prices, divide the price by the number of ounces, this way:

For the 21oz bottle that costs $8.47:

[tex]\frac{8.47}{21}=0.4033[/tex]

The unit price is $0.40 per oz

For the 25oz bottle that cost $9.78:

[tex]\frac{9.78}{25}=0.3912[/tex]

The unit price is $0.39 per oz.

It means that the 25oz bottle is a better deal because it has a lower unit price.