Respuesta :

The unit rate is $14.12/ft^2

Here, we want to find the unit rate

The unit rate in this instance is amount in dollars per square foot

We can get this by dividing the amount in dollars by the number of square foot

Mathematically, we have this as;

[tex]\frac{240}{17}\text{ = 14.117647}[/tex]

We are told to round this to the nearest hundredth

What this simply mean is two numbers after the decimal point

That would be $14.12 per square foot