Respuesta :

ANSWER

$10

EXPLANATION

We are given that Walmart is selling 3 lemons for $1.20.

To find the cost of 25 lemons, we have to first find the cost of one lemon.

Since we have that:

3 lemons = $1.20

1 lemon = $x

Cross multiply:

3 * x = 1 * 1.20

=> x = 1.20 / 3

x = $0.40

So, one lemon costs $0.40

To find the cost of 25 lemons, we have to multiply $0.40 by 25.

That is:

25 * 0.40 = $10

25 lemons cost $10.

Do you understand what I did?