Which unit rate is the lowest price per ounce
Choice a: 10 ounces of chocolate chips for $1.66
Choice b: 20 ounces of chocolate chips for $3.22
1: choice a
2: choice b
3:unit rates are equal
4:Cannot be determined

Respuesta :

Answer:

2: choice b

Step-by-step explanation:

a: $1.66 / 10 oz = $0.166/oz

b: $3.22 / 20 oz = $0.161/oz

Answer: 2: choice b