jaximuslee
jaximuslee
02-06-2021
Mathematics
contestada
Please help with this, will give brainliest.
Respuesta :
karenlam517
karenlam517
02-06-2021
Answer:
Its A y=3
Step-by-step explanation:
Answer Link
ericlin9123
ericlin9123
02-06-2021
Answer:
A- y=3
Step-by-step explanation:
3x+4y=30
3x+5y=33
-3x+-4y=-30
3x+5y=33
-4y=-30
5y=33
y=3
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 21+ )
Otras preguntas
Ben is making math manipulatives to sell.He wants to make at least $450.Each manipulative costs $18 to make.He is selling the for $30 each. What is the minimum
Which of the following statements does not describe the dietary guidelines
Grapes cost $2.49 per pound, and apples cost $1.89 per pound. Select all the combinations of pounds of grapes and pounds of apples that Noah could buy for $24.9
65.61 x 4.73 please show the work thanks
Brainstorm How does art reflect to culture?
Antonio read the first 60 pages of his book in 40 min at this rate how long should it take him to read the rest of his 210 page book
There are 14 lirts to every10 Rews,You Have 100lirts how many rews are there?
A picture 1.5 in by 2.5 in is enlarged in the ratio 5:8. Find the dimensions of the enlarged copy.
how can you perform math and physics and what you should do to catch up
The nests built by the mallee fowl of Australia can have masses as large as 3.4 × 105 kg. Suppose a nest with this mass is being lifted by a crane. The boom of