Answer:
$14.3
Explanation:
Calculation to determine the unit cost which Forever Ready Company should not go in bidding on the government contract.
Direct materials $9.72
($330,600/34,000)
Direct labor $3.58
($121,600/34,000)
Variable factory overhead $1
($34,000/34,000)
Total per unit cost $14.3
($9.72 + $3.58 + $1)
Therefore, the unit cost which Forever Ready Company should not go in bidding on the government contracts is $14.3