A certain brand of tea costs $7.99 for 16.2 ounces.

What is the unit rate?

Enter your answer, rounded to the nearest cent, in the box.

$
per ounce

Respuesta :

Answer:

49 cents per ounce

Step-by-step explanation:

49 cents per once,because if you divide $7.99/16.2 once’s you’ll get .49 cents :)