Answer:
To find out which one is the better buy we have to find out what the unit price of each one is. To find a unit price you divide the ounce by the cost.
Step-by-step explanation:
5/90=18 cents
12/240=5 cents
the 12 ounce can is less per ounce so the 12 ounce can is the better buy.