A teacher wants to buy supplies to make kits for students that each contains a pencil, a pen, an eraser, and a notebook. Write and solve an equation to find the greatest number of kits the teacher can make by spending $35. Explain your reasoning.
Step-by-step explanation: a pack of pencils would cost around $2, a pack of pens also $2, a pack of eraser would be $3, and a box of notebooks would be $18, so the answer is...