A coffee shop sells a ceramic refill mug for $8.95. Each refill costs $1.50. Last month Rose spent $26.95 on a mug and refills. How many refills did she buy?

Operation: Two - step equations

Respuesta :

Answer:

12 refills

Step-by-step explanation:

26.95 = 8.95 + 1.50x

26.95 - 8.95 = 1.50x

18 = 1.50x

18 ÷ 1.50 = x

12 = x