Alfred and his 3 friends bought 13 1/2 pounds of gummy bears at $2.40 a pound. If the cost of the gummy bears is divided evenly among Alfred and his 3 friends,how much will each person pay.

Alfred and his 3 friends bought 13 12 pounds of gummy bears at 240 a pound If the cost of the gummy bears is divided evenly among Alfred and his 3 friendshow mu class=

Respuesta :

Answer: $8.10

Step-by-step explanation:

1.) Multiply 13.5 (13 and 1/2) by 2.40 to get 32.4.

2.) Divide 32.4 by 4 (Alfred and his 3 friends), to get 8.1 (or 8.10 moneywise.)

lOokS lIke YoUrE dOinG A TeSt I HoPe You DonT flUnK IT