Mickey used these calculations to find how much he would spend on 7 cartons of eggs, if 12 cartons of eggs cost $22.20. Describe his error.

12 cartons(+22.20)
--------------------------
$22.22(+22.20)

Unit price = $0.54 50.54(7) = $3.78​

Respuesta :

Answer:Mickey set up the equivalent rate wrong. The cartons of eggs should be in the denominator, because you need to find the unit price for 1 carton of eggs

Step-by-step explanation:

Answer:

Sample student response: Mickey set up the equivalent rate wrong. The cartons of eggs should be in the denominator, because you need to find the unit price for 1 carton of eggs.

Step-by-step explanation: