PLEASE HELP FAST..ASSIGNMENT IS DUE IN MINUTES!!
An ice cream cone costs $3
plus 6% sales tax. How many
Icecream cones can be purchased
for $24?

Respuesta :

Answer:8

Step-by-step explanation:

Answer:

Since its due quickly ill just write the answer. Let me know if you want the work as well though.

3*(1.06)=3.18

so,

24/(3.18)=7.57

You can't have half an ice cream cone ( i wish we could though :( ) , you can only get 7

7 ice cream cones