Mrs. Bowman spent $110 to rent a popcom machine for the school
carnival and $75 to buy popcorn, oil, and other supplies. If she sold
263 bags of popcorn for $1.50 each, how much money did she make after paying for the machine and the supplies?

Respuesta :

Answer:

200 minutes I am getting poi tea yayyyy

Answer:

$209.50

Step-by-step explanation:

First, find how much she made selling the popcorn:

263(1.5)

= 394.50

Then, find how much she spent on supplies and the machine:

110 + 75

= 185

Subtract the expenses from the profit:

394.50 - 185

= $209.50