A pound of chocolate costs 6 dollars. Diane buys P pounds. Write an equation to represent the total cost c that Diane pays.

Respuesta :

Answer:

[tex]C=6P[/tex]

Step-by-step explanation:

Because the cost (c) depends on the pounds (p), we have to multiple the weight by 6, because it is $6 per pound.