A store sells a package of 12 trading cards for ​$5.52. Use pencil and paper. Explain how you can tell that the unit price per card is less than​ $1. What is the unit price per​ card?

Respuesta :

Answer:

The cost of 12 trading cards are less than $12 so we can say that unit price of the card is lesser than $1.

Unit price per card is $0.46.

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 1 package of trading card = $5.52

Number of trading card in a package = 12

We need to explain how can we tell that the unit price per card is less than​ $1.

Also We need to unit price per card.

Solution:

Now we can see that;

Cost of 1 package of trading cards is $5.52

And we know that;

1 package contains 12 trading cards.

It means that;

Cost of 12 trading cards is $5.52.

From above we can say that;

If the cost of 12 trading cards were $12 or more than $12 than we would say that unit price of the card is $1 or greater than $1 respectively.

But the cost of 12 trading cards are less than $12 so we can say that unit price of the card is lesser than $1.

Now we will find the unite price per car.

12 trading cards =$5.52

1 trading card = Cost of 1 trading card.

Using Unitary method we get;

Cost of 1 trading card = [tex]\frac{5.52}{12} = \$0.46[/tex]

Hence Unit price per card is $0.46.