Respuesta :

Answer:

$1.80

Step-by-step explanation:

Based on the ratio shown in the double number line, the cost for 1 pound of avocados is $1.80.

5 pounds = 9$

9 divided by 5 = 1.8$/pound

s, so $1.80 is our answer!