contestada

None of the above
ca can buy a monthly train pass for $68 or single-ride tickets for $2.30.-
from work 16 days per month. How much money would she save each
or single-ride tickets for $2.30. She rides the traint
monthly pass?
y would she save each month by buying a
o
Answer:
a. $73.6
c
b. $2.30
c. $5.60
d. $6.00​

Respuesta :

Answer:

C) $5.60

Step-by-step explanation:

1. Cost of single-ride passes for a month: 16 days * $2.30/day * 2 rides/day= $73.60

2. Cost difference: $73.60 - $68 = $5.60