Respuesta :

To find the answer, we first need to convert the products to the same unit:

1 gallon = 128 oz

We can then find which is a better deal by comparing the how much ouncesa dollar can buy.

A dollar can buy:

128÷7
=18.285..
≈18.3 oz

The total amount of ounces for eight box of apple juice:
4.32×8
=34.56 oz

For boxes of apple juice,a dollar can buy:

34.56÷2.39
=14.46..
≈14.5 oz

As the volume of a gallon apple juice is higher than boxes if apple juice (18.3>14.5), a gallon of apple juice is a better deal.

Hope it helps!