Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix? A) $0.32 B) $0.43 C) $1.55 D) $2.32

Respuesta :

The answer is B) 0,43$, because 3*0,43 = 1,29

Answer:

Step-by-step explanation:

 

 Ms. Davenport bought a dozen packages of spaghetti sauce mix priced at 3 packages for $1.29. What is the price of one package of spaghetti sauce mix?

A) $0.32  

B) $0.43  

C) $1.55  

D) $2.32  

$1.29

3 packages

=

x

1 package

. Therefore one package costs $0.43.

your answer is ( B ).